Dodatek Mieszkaniowy

DODATKI MIESZKANIOWE

Zasady i tryb przyznawania dodatków mieszkaniowych reguluje Ustawa z dnia 21 czerwca 2001roku ( Dz.U. 2023.1335 t.j. )

 

Dodatek mieszkaniowy przysługuje:

    najemcom lub podnajemcom lokali mieszkalnych, mieszkającym w tych lokalach;

    osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;

    osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność oraz właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;

    innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;

    osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.

 

Osoby ubiegające się o dodatek mieszkaniowy składają w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pokój nr 19, wniosek potwierdzony przez zarządcę budynku, oraz deklaracje o dochodach, w której przedstawione są dochody wszystkich pełnoletnich osób w gospodarstwie domowym za 3 miesiące poprzedzające miesiąc, w którym składany jest wniosek.

 

Kryterium dochodowe:

Warunkiem uzyskania takiej pomocy jest spełnienie kryteriów dochodowych. Jest to średni miesięczny dochód z 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Jeśli prowadzisz:

    gospodarstwo jednoosobowe - dochód nie może przekraczać kwoty 2.862,19 zł,

    gospodarstwo wieloosobowe (tzn. prowadzisz je wspólnie z małżonkiem oraz innymi osobami stale z Tobą zamieszkującymi) - dochód nie może przekroczyć kwoty 2.146,64 zł. Jest to kwota przypadająca na jedną osobę.

 

Kryterium metrażowe:

Dodatek wyliczany jest dla odpowiedniej powierzchni normatywnej, która w przeliczeniu na

liczbę członków gospodarstwa domowego kształtuje się następująco:

 

Normatyw + 30%

 

- 35 m2 – dla 1 osoby, 45,5 m2

- 40 m2 – dla 2 osób, 52,00 m2

- 45 m2 – dla 3 osób, 58,50 m2

- 55 m2 – dla 4 osób, 71,50 m2

- 65 m2 – dla 5 osób, 84,50 m2

- 70 m2 – dla 6 osób, 91,00 m2

 

dla każdej kolejnej osoby zwiększa się tę powierzchnię o 5 m2.

 

Jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna, na mocy orzeczenia powiatowego zespołu d/s orzekania o niepełnosprawności, która wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, powiększa się powierzchnię normatywną o 15 m2.

 

 

Decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wydawana jest w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku, na okres 6 miesięcy, począwszy od miesiąca następującego po tym, w którym składany jest wniosek Wysokość dodatku stanowi różnicę pomiędzy obowiązkowym miesięcznym udziałem dochodu rodziny, określonym procentowo w ustawie a wydatkami normatywnymi na lokal.

 

Wszystkie wydatki w mieszkaniach innych niż komunalne sprowadzane są do wydatków, jakie poniesione byłyby, gdyby lokal znajdował się w mieszkaniowym zasobie gminy.

 

Wysokość dodatku nie może przekraczać 70 % wydatków przypadających na normatywną powierzchnię mieszkania.

 

Jeżeli lokal nie jest wyposażony w instalację do celów ogrzewania mieszkania lub ciepłej wody wylicza się odpowiednio ryczałt na ten cel.

 

 

Nie przyznaje się dodatku mieszkaniowego, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

 

 

 

Brak regulowania należności na bieżąco, w okresie pobierania dodatku mieszkaniowego, jest podstawą do wstrzymania wypłaty dodatku, Obowiązek poinformowania o braku wpłat przez pełne 2 miesiące spoczywa na Zarządcy budynku. W razie niedopełnienia tego obowiązku pobierający obowiązany jest do zwrotu nienależnie pobranych kwot. Po uregulowaniu należności w odpowiednim terminie wypłaca się wstrzymany dodatek mieszkaniowy. Musi to jednak nastąpić w ciągu 3 miesięcy od daty wstrzymania dodatku.

 

Wypłata dodatków mieszkaniowych jest zadaniem własnym gminy.

 

 

Script logo